Affiliate Communication PL
From Wiki
Komunikowanie się z wydawcami
Wydawcy stanowią Twój „wirtualny dział sprzedaży”, dlatego ogromne znaczenie dla sukcesu Twojego programu ma przekazywanie im aktualnych informacji. Nikt nie chciałby poruszać się z zamkniętymi oczyma, dlaczego więc miałbyś oczekiwać od swoich wydawców, by promowali Twoje produkty na ślepo? Zasadniczo zalecamy komunikowanie się z wydawcami z częstotliwością co najmniej raz w miesiącu i nie częściej niż dwa do trzech razy w tygodniu, w celu ułatwienia tego zadania zebraliśmy tu najczęstsze powody i środki komunikacji z wydawcami.
Contents |
Powody komunikacji
• Zmiana Warunków
• Zmiana struktury prowizji
• Przestój na stronie internetowej (planowany lub inny)
• Modyfikacje strony lub linków
• Zawieszenie wydawcy
• Okazje promocyjne (np. nowe produkty, sprzedaż)
• Aktualizacja narzędzi promocyjnych (np. nowe kreacje reklamowe, feedy produktowe, hit sezonu)
Zmiana Warunków
Aby zapewnić przejrzystość, zdecydowanie zalecamy wyszczególnienie warunków w sekcji Dane wykazu z uruchomienia programu. Główne przykłady znaczących zmian to np. zmiany w polityce PPC lub nowe ograniczenia w zakresie typu wydawców mogących promować program, jak na przykład wydawcy oferujący zachęty w postaci cashbacku, czemu sprzeciwiają się niektórzy reklamodawcy.
W przypadku wprowadzania znaczących zmian, reklamodawcy powinni dołożyć wszelkich starań, aby zakomunikować i omówić je z wydawcami z wyprzedzeniem, zwłaszcza kiedy takie zmiany mogą mieć duży wpływ na wydawców osiągających najlepsze wyniki. Najlepszą praktyką jest ogłoszenie zmiany z 30-dniowym wyprzedzeniem (lub dłuższym, jeśli to możliwe), i przed podjęciem jakichkolwiek działań prosimy koniecznie poinformować o tym osobę kontaktową sieci. Zasadniczo z im większym wyprzedzeniem wydawcy dowiedzą się o planowanych zmianach, tym większe prawdopodobieństwo, że zdołają się do nich dostosować przy minimalnym zakłóceniu swojej działalności - a co za tym idzie - aktywności na rzecz Twojego programu.
Zmiana struktury prowizji
Choć zwiększenie stawki prowizji może stanowić świetną motywację, wydawcy muszą o niej wiedzieć wcześniej, aby dokonać wszelkich niezbędnych zmian w prowadzonych kampaniach. Jak najbardziej uzasadnione jest maksymalne promowanie ofert i okazji, co ma na celu zwiększanie efektywności.
Jednocześnie w razie planów zmniejszania prowizji konieczne jest skontaktowanie się z siecią i uzyskanie zatwierdzenia; istotne jest też to, aby dokonać tego z maksymalnym wyprzedzeniem, ponieważ może to mieć ogromny wpływ na zwrot z inwestycji u wydawców. W rzeczy samej, jeśli reklamodawca podejmie próbę obniżenia stawki w interfejsie (poprzez Menedżera prowizji), pojawi się poniższy komunikat z prośbą o kontakt, prosimy więc o tym pamiętać.
Metody komunikacji
Kolejnym krokiem jest wybór najlepszego sposobu kontaktu z wydawcami. Oto najważniejsze sposoby:
Menedżer komunikatów
Jest to dedykowane narzędzie e-mailowe, które pozwala na przyjęcie formatu prostego tekstu lub HTML, jeśli użytkownik chce dołączyć obrazy i linki głębokie. Doskonale nadaje się do komunikowania dowolnych treści, od ogłoszeń skierowanych do ogółu wydawców aż po wiadomości adresowane do pojedynczych osób.
Newsletter
Oferuje on miejsce dla reklamodawców, którzy niedawno temu dołączyli do sieci, zawiera również sekcje takie jak Reklamodawca miesiąca, Oferta tygodnia i Wyróżnione promocje. Jeśli dysponujesz szczególnie mocną ofertą, newsletter stanowi skuteczny środek przekazu docierający do wydawców, jeśli chcesz się gościć na jego łamach, prosimy o skontaktowanie się z naszym menedżerem ds. treści pod adresem promotions@awin.com lub z osobą kontaktową.
TheHub
Jest to kolejna świetna platforma służąca do różnego rodzaju form komunikacji, obejmująca dedykowane kategorie dla nowych programów, promocji, zmian polityki. Wydawcy będący subskrybentami mogą nawet otrzymywać automatyczne aktualizacje na żywo odnośnie do poszczególnych sekcji, włączając oferty pojawiające się w określonych sektorach, co pozwoli na dotarcie z promocjami do znacznie szerszego audytorium! Przewodnik, który krok po kroku instruuje, jak korzystać z tej platformy, dostępny jest po kliknięciu „TheHub” pod nagłówkiem „Linki i narzędzia” w obszarze administracyjnym reklamodawcy.
Komunikacja indywidualna
Dobrą praktyką jest dbanie o regularne, indywidulane kontakty z wydawcami osiągającymi najlepsze wyniki, dzięki czemu zyskasz pewność, że otrzymują wszystko, czego im potrzeba do efektywnej promocji Twojego programu. Poproś przydzieloną osobę kontaktową, jeśli potrzebujesz danych kontaktowych takich jak e-mail, numer telefonu lub dane do komunikatora internetowego któregoś z Twoich wydawców.
Najlepsze wskazówki dotyczące komunikacji
Biorąc pod uwagę, że większość wydawców otrzymuje miesięcznie setki wiadomości od reklamodawców, poniżej przedstawiamy kilka najlepszych wskazówek o tym jak utrzymać zainteresowanie odbiorców komunikatów.
Zacznij z przytupem
Tytuł e-maila lub postu na blogu może mieć wpływ na kluczową decyzję wydawcy: przeczytać czy nie? Dopilnuj, aby tytuł był chwytliwy i zachęcający, z wyraźnym wezwaniem do działania, ale aby też nie wprowadzał w błąd. Upewnij się, że komunikat zawiera nazwę Twojego programu, aby było wiadomo, kto wysłał wiadomość lub umieścił post. Poniżej zamieściliśmy przykłady mocnych tytułów wiadomości:
• TYLKO DZIŚ -50% na wszystkie DVD Disneya w Play.com!
• Chcesz zawrzeć bezpieczny zakład? Weź dziś udział w Sky Gaming na AW i zacznij zarabiać!
• WAŻNE ZMIANY W PROGRAMIE: Aktualizacja polityki PPC w Currys
Wysyłaj treści istotne dla odbiorcy
Kluczem do dobrej strategii komunikacji jest wysyłanie tylko takich treści, które mają znaczenie dla danego wydawcy. Nie ma sensu rozwodzić się nad nowym cudownie sprzedającym się produktem, jeśli od sprzedaży tego produktu nie przewidujesz wypłaty prowizji, ani wysyłać wydawcy zajmującemu się motoryzacją informacji o artykułach dla panny młodej!
Rozważ utworzenie grup e-mailowych swoich wydawców, aby ułatwić i usprawnić sobie wysyłkę komunikatów nastawionych na konkretne grupy odbiorców. Choć niektóre komunikaty mają istotne znaczenie dla każdego wydawcy biorącego udział w programie, jak np. daty wyprzedaży lub zmiany struktury prowizji, są też wiadomości, które odnoszą się jedynie do małej grupy wydawców. Stanowi to również okazję do stworzenia zindywidualizowanych list produktów lub nieodzownych informacji przeznaczonych dla określonego typu wydawcy lub sektora.
Ułatw im zadanie
Jeśli zależy Ci, aby wydawcy chętnie podjęli działania w oparciu o dostarczane przez Ciebie informacje, upewnij się, czy Twoje e-maile, posty na blogu lub forach są przyjazne dla użytkownika. Jeśli prowadzisz wyprzedaż lub ofertę sezonową, dołącz link do odpowiedniej strony docelowej, przykład sezonowej kreacji reklamowej, obrazy i linki głębokie do promowanych produktów, odpowiednie kody WRAZ z obowiązującymi warunkami, i do tego swoje dane kontaktowe umożliwiające skontaktowanie się w przypadku dalszych pytań.
Idąc krok dalej, możesz utworzyć linki do produktu lub strony, do wykorzystania przez wydawców, które już zawierają w sobie funkcje śledzenia w systemie Awin, wystarczy uzyskać dostęp do konstruktora linków głębokich na swoim koncie reklamodawcy. Dzięki temu wydawcy będą mogli z łatwością skopiować i wkleić linki wprost z wiadomości bezpośrednio na swoją stronę internetową lub do e-maila; jedyne, co będą musieli zrobić, to zastąpić !!!id!!! własnym ID wydawcy. Jeśli linki zostaną przesłane poprzez Menedżera komunikatów Awin, wówczas !!!id!!! zostanie automatycznie zastąpione przez ID wydawcy, kiedy wiadomość dotrze na jego konto.
Zachęcaj do wyrażania opinii
Wielu wydawców od długiego czasu prowadzi działalność na rynku cyfrowym i włożyło wiele wysiłku w utworzenie przyjaznych dla użytkownika witryn internetowych, co oznacza, że są oni w posiadaniu cennej wiedzy na temat tego, co działa a co nie działa w środowisku internetowym. Do tego należy pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku wydawcy zależy dokładnie na tym samym co reklamodawcy; oboje chcą dokonać realnej sprzedaży przez internet, i z tego żyją!
Dlatego gorąco zachęcamy do nawiązania obustronnego dialogu pomiędzy reklamodawcami a wydawcami. Zachęcaj wydawców do wyrażania swoich opinii i sugestii odnośnie do wszelkich zmian dokonywanych na stronie, oferowanych promocji i systemów motywacyjnych lub planowanych zmian w polityce. Większość wydawców z przyjemnością podzieli się szczerą opinią, i choć nie wszystkie okażą się przydatne, mogą się zdarzać prawdziwe perły mądrości będące bezcennym podarkiem od osób, które tę branżę znają na wylot.